Jak prawidłowo pomierzyć parapet wewnętrzny ?

parapet wewn pomiar

Aby parapet wewnętrzny spełniał swoje funkcje, był stabilnie osadzony oraz wyglądał estetycznie, należy przed złożeniem zamówienia prawidłowo wyznaczyć jego wymiar, na podstawie wymiarów wnęki.

Sposób wyznaczania wymiarów parapetu na podstawie wewnętrznej wnęki okiennej :

  • DŁUGOŚĆ. Do szerokości wnęki dodajemy sumarycznie 4-6 cm – na wpuszczenie boków w ścianę – co zapewni nam stabilne osadzenie parapetu we wnęce i ułatwi łatwiejszą obróbkę tynkarską.
  • SZEROKOŚĆ. Do głębokości wnęki dodajemy około 2-5 cm – na wypuszczenie parapetu ze ściany – aby parapet wyglądał proporcjonalnie i estetycznie. Warto przy tym pamiętać, że parapet powinien być wsunięty pod okno – z reguły na wsunięcie dodajemy dodatkowy 1 cm – aby docisnąć go przy montażu do ramy okna , stabilizując w ten sposób parapet i poprawiając szczelność na łączu okno/parapet. Uwaga: w przypadku grzejnika pod parapetem – zaleca się wysuw parapetu 5-10 cm – ale tylko w przypadku gdy odległość parapetu od grzejnika przekracza 10 cm – inaczej parapet akumuluje ciepło i blokuje właściwą cyrkulację ciepłego powietrza w sezonie grzewczym.
  • GRUBOŚĆ. Szczelina na parapet zawsze musi uwzględniać luz montażowy, więc zasadniczo należy dopasować ją do rodzaju oraz grubości parapetu. Wstępnie należy przyjąć minimalny odstęp ramy okiennej od podłoża :
    • 4,5 cm – parapety drewniane
    • 4 cm – parapety kamienne grubsze
    • 3 cm – parapety MDF, PCV oraz kamienne cieńsze
sposób wymiarowania wnęki okiennej pod parapet wewnętrzny

Jeśli dalej masz wątpliwości związane z prawidłowym wyznaczeniem wymiarów – zadzwoń do nas pomożemy zadzwoń

Jak pomierzyć parapet wewnętrzny ?